Tipy týkajúce sa požiaru
Predchádzanie škodám – minimalizácia rizík
V oblasti preventívnej ochrany pred požiarmi sa toho za posledné roky veľa udialo. Všetky poisťovne, robotnícke a hospodárske komory, ako aj úrady požiarnej prevencie atď. spustili – v neposlednom rade vo vlastnom záujme – informačné kampane pre najrôznejšie cieľové skupiny. Podrobné návrhy k tomu nájdete na ich internetových stránkach.
Taktiež sa v tomto smere vyvíjal ďalej aj stav zákonov (skolenie zamestnancov, technici požiarnej ochrany, plán bezpečnosti a ochrany zdravia atď.).
Napriek týmto všetkým technickým pravidlám a predpisom sa ako veľmi dôležité ukázalo špecifické posúdenie každej jednej nehnuteľnosti resp. všetkých jednotlivých procesov a priebehov výrobných procesov. To sa účelovo vykonáva počas diskusie pri vypracovávaní takzvaného katastrofického plánu.
Ochranné opatrenia je potrebné stanoviť pod zohľadnením rizík a nebezpečenstiev pre danú spoločnosť, ale taktiež s prihliadnutím na prevádzkovo-ekonomické aspekty.
Preventívna ochrana pred požiarmi musí vytvárať viac ako iba sumu dodržiavaných právnych predpisov a technických pravidiel a predpisov. Až kombinácia s výrazným uvedomovaním si rizík a nebezpečenstiev (v manažmente a u všetkých zamestnancov) vytvára únosný základ pre účinnú a preventívnu ochranu pred požiarmi. Preventívna ochrana pred požiarmi začína už so stratégiou obstarávania, prechádzajúc stratégiou rovnakých dielov a súčastí, až po využívanie prípadného koncernového zväzu, alebo scenára vyskladnenia, či premiestnenia.
Aj zabezpečenie poistnej ochrany sa radí do pojmu predchádzanie škodám.
Ďalšími heslami sú:
- splnenie úradných podmienok
- poriadok a čistota
- dostatočné osvetlenie
- predpisy pre manipuláciu s otvoreným ohňom
- fajčenie v prevádzke/podniku
- predpisy pre manipuláciu s nebezpečnými látkami/materiálmi
- školenia zamestnancov (cvičenia požiarneho poplachu)
- veľkosti požiarnych úsekov
- stavebná ochrana pred požiarmi
- núdzové napájanie
- odvod dymu
- hasiace zariadenia
- únikové a záchranné cesty
- požiarne signalizačné zariadenia a hlásiče dymu
- hasičský zbor
- plán požiarnej ochrany
- komunikačná reťaz v prípade škody
- styk s médiami – tlačový hovorca atď.
Škodu minimalizujúce okamžité opatrenia::
- Čo najrýchlejšie odveďte spaliny do vonkajšieho prostredia
- Vypnite vetracie a klimatizačné zariadenia
- Vypnite, prístroje, zariadenia a výrobné linky
- Uzatvorte a odpojte napájacie vedenia (plyn, elektrická energia, vykurovanie na diaľku, stlačený vzduch atď.)
- Majte zatvorené dvere a brány (vyvarujte sa prievanu, aby ste zabránili prípadnému presunu agresívnych látok)
- Zabezpečte nepostihnuté priestory pred znečisteným spôsobené zavlečením a rozvlečením
- Vypnite neprerušiteľné napájacie zdroje a odstráňte batérie vyrovnávacích pamätí
- Uzatvorte otvory v budove tak, aby boli chránené pred poveternosťou
- Ohraďte resp. zaistite nebezpečné oblasti
- Vykonajte opatrenia proti rabovaniu, podnikovej špionáži, zvedavcom atď.
- Ochráňte časti zariadení, liniek a prístrojov pred vodou
- Vykonajte rýchle testy na prítomnosť chloridu (na overenie, či neexistujú agresívne usadeniny po požiari)
- Definujte ochranné zóny, do ktorých sa smie vstúpiť iba s vhodnými osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami
- Presuňte mobilné prístroje a predmety na nepostihnuté miesta
- Odpracte sutinu
- Povysávajte stojacu vodu
- Vykúrte priestory na min. +10 °C a znížte relatívnu vlhkosť vzduchu pod 40 % (za účelom zníženia nebezpečenstva korózie)
- Odstráňte (odsávaním) zo zariadení a liniek hrubé nečistoty a odvlhčite ich
- Naneste dočasnú protikoróznu ochranu (napr. MIBAG 2100 professional)
- V žiadnom prípade nevykonávajte testy funkčnosti elektrických prístrojov a zariadení (kondenzovaný dym spôsobuje povrchové plazivé prúdy a preto hrozí nebezpečenstvo skratu)
- Vykonajte opatrenia na záchranu údajov
Výťah z procesov a postupov čistenia po požiari:
- suché vysávanie
- vysokotlakové čistenie horúcou vodou s prídavkom chemikálií (najčastejšie použitie: štandardný postup)
- ručný proces umývania
- umývanie s odsávaním v uzatvorenom okruhu
- proces čistenia prúdom suchého ľadu
- použitie čistiacej „chobotnice“ s uzatvoreným alebo otvoreným systémom
- neutralizácia zápachov prostredníctvom generátorov ozónu
- sanácia ventilačných potrubí prostredníctvom robotov (možné sú aj kombinované aplikácie resp. sú často potrebné)
- metóda Peel-off
Tipy týkajúce sa poistenia rodinného domu alebo bytu
Žiadna poistná ochrana v prípade hrubej nedbanlivosti:
Ak má poisťovňa uhradiť škodu, nesmie byť požiar založený úmyselne a nesmie byť spôsobený hrubou nedbanlivosťou. Otázka, ako rozlíšiť hrubú nedbanlivosť od ľahkej nedbanlivosti (tá je krytá poisťovňou), poskytuje súdom bohaté pole pôsobnosti.
Príklad: Jedná napríklad vystresovaná matka počas predvianočného stresu hrubou nedbanlivosťou, ak pri opustení bytu zabudne na zhasnutie sviečok, lebo musí „skrotiť“ svojho desaťročného syna, pretože ten zrazu nechce ísť s ňou a manžel už dole netrpezlivo sedí v aute a trúbi? Nie, rozhodol súd. Ale na takto zhovievavých sudcov by sa človek nemal spoliehať!
Dbajte pri každej poistke na výšku čiastky krytia poistením:
Výška čiastky krytia je často opomenutým bodom. Ak je hodnota domu alebo obsahu domu vyššia ako je poistná čiastka, potom pretrváva takzvané podpoistenie. Škoda je potom krytá iba alikvotne. Ak činí poistná čiastka napríklad 50 000 euro, ale zariadenie domácnosti má hodnotu 100 000 euro, dostanete v prípade škody uhradenú iba polovicu.
Poistka so zrieknutím sa podpoistenia môže takýmto nepríjemným prekvapeniam zabrániť. Obsahuje klauzulu o prispôsobení hodnoty, ktorou čiastka krytia každoročne stúpa, a to v závislosti od inflácie.
Tipy týkajúce sa vody
Tipy týkajúce sa odvlhčovania
Prípravné práce pred odvlhčovaním
Ako prvé opatrenia sa odstránia a zlikvidujú mokré podlahové krytiny a obloženia stien, ktoré aj tak nie je možné sanovať.
Prednostne by sa mala odsať voda nachádzajúca sa v izolačnej vrstve, čo v značnej miere skracuje čas odvlhčovania. K tomuto účelu sa na automatický odlučovač vody pripojí vákuový prístroj. V odlučovači vody sa zbiera voda vysávaná z izolačnej vrstvy, z ktorého je automaticky odčerpávaná výkonným, odstredivým čerpadlom s prirodzeným nasávaním a plavákovým spínačom. Tieto procesy a postupy sú v odlučovači vody elektronicky riadené prostredníctvom relé. Vlhký vzduch vychádzajúci z turbíny sa odvádza von do voľného priestoru.
Odvlhčovanie prirodzeným spôsobom
Prirodzené odvlhčovanie je efektívne iba v studenom ročnom období. Keďže studený vonkajší vzduch obsahuje málo vlhkosti, je vpúšťaný do miestnosti (vetraním). Ohriatím vzduchu (kúrením) naberie tento vzduch z mokrých povrchov vlhkosť. Po nasýtení vzduchu sa vlhký vzduch opäť vyvetrá von do voľného priestoru. Tento postup sa vykonáva cca každú hodinu (= nárazové vetranie). Nasadenie ventilátorov napomáha postupu odvlhčovania.
Odvlhčovanie kúrením
Keďže má vodná para väčší objem ako vzduch, vzniká pri samotnom kúrení (bez vetrania) pretlak. Tým je vlhkosť ešte viac vtláčaná do vnútra stavebného prvku. Preto je kúrenie bez dostatočného vetrania kontraproduktívne.
Umelé odvlhčovanie
Vo všeobecnosti existujú dve techniky umelého odvlhčovania, a to
odvlhčovanie podľa metódy kondenzácie a
odvlhčovanie adsorpčnou metódou
Kondenzačné odvlhčovače odvlhčujú vzduch v priestore „ochladzovaním vzduchu“. Podľa fyzikálnych zákonov odovzdáva studený vzduch vlhkosť a tento kondenzát sa zbiera do zberných nádob. Tie je potrebné pravidelne vyprázdňovať. Týmto spôsobom odvlhčený vzduch opätovne naberie z povrchov v priestore vlhkosť a týmto spôsobom postupne odvlhčuje všetky predmety a stavebné prvky.
Ďalšie a presnejšie opisy oboch týchto techník odvlhčovania nájdete v sekcii „Odvlhčovače“.
Kondenzačná vlhkosť na studených povrchoch
Ak je teplota nejakého stavebného prvku pod rosným bodom, vyzráža sa vlhkosť vzduchu na jeho povrchu. Múr sa „potí“, povrchy múrov zvlhnú, čím sa podporuje tvorba plesní.
Vznik hluku pri umelom odvlhčovaní
Hladina akustického tlaku odvlhčovacích zariadení pre umelé odvlhčenie je vo všeobecnosti vo vedľajších miestnostiach únosná. V jednotlivých prípadoch je potrebné vždy subjektívne posúdiť, do akej miery je využívanie priestorov naozaj únosné.
Spoločnosť mibag inštaluje vo všeobecnosti v obytných a pracovných priestoroch a taktiež v prípade špeciálnych požiadaviek vždy extrémne tiché a proti hluku super tlmené odvlhčovacie zariadenia. Tento vývoj zo strany spoločnosti mibag nesie pracovný názov „šepkavé odvlhčovanie“.
Procesy, postupy a systémy odvlhčovania
Pomocou zodpovedajúceho know-how a príslušného technického vybavenia možno škody po vytopení odvlhčiť takmer nedeštruktívne. Na tento účel využívame techniku, ktorá je špeciálne vyvinutá pre danú podlahovú krytinu alebo obloženie steny!
Princíp je založený na tom, že sa vytvorí prísun vzduchu do vlhkej konštrukcie. Špeciálne aplikovanou technikou odvlhčovania možno skoro všetky stavebné prvky odvlhčiť takmer nedeštruktívne. Po úspešnom odvlhčení sa opäť zrekonštruuje pôvodný stav. Priestory zostanú počas umelého odvlhčovania – v závislosti od výberu systému odvlhčovania – v podstatnej miere využiteľné!
Všeobecne vo veci komplexného systému odvlhčovacích zariadení
Kondenzačné- a/alebo adsorpčné odvlhčovače + dúchadlá + ventilátory + hadicové vedenia tvoria základné prvky systému preplachovania suchým vzduchom. V závislosti od zadanej úlohy a požiadaviek obyvateľov sa zloží špecifické odvlhčovacie zariadenie. Odvlhčovače sú v priemyselnej a živnostenskej oblasti vybavené čo najlepším stupňom účinnosti a preto bez mimoriadnej zvukovej izolácie.
V oblastiach kancelárií, bytov a rodinných domov je nasadenie extrémne zvukovo izolovaných prístrojov a zariadení zo strany spoločnosti mibag štandardom. Odvlhčovanie týmito extrémne zvukovo izolovanými prístrojmi a zariadeniami nazývame „šepkavé odvlhčovanie“.
V prípade mimoriadnych prípadov odvlhčovania a pre lokálne, mimoriadne mokré miesta sa preplachovanie suchým vzduchom dopĺňa ešte o infračervené odvlhčovacie platne, výhrevné tyče a mikrovlnové prístroje a zariadenia.
Preplachovanie suchým vzduchom – vháňanie vzduchu
Klasický systém preplachovania suchým vzduchom sa používa až do úplného odvlhčenia skoro všetkých druhov izolácií. Je to najbežnejší spôsob pre plávajúce potery, pre dvojplášťové fasády, steny postavené suchým spôsobom, trámové stropy, zavesené stropy a mnoho ďalšieho.
Pomocou vŕtačky s jadrovým vrtákom sa do poteru alebo obloženia steny vyvŕta potrebný počet otvorov (priemer 10 až 50 mm), do ktorých sa vložia vhodné vzduchové dýzy. Z jednotky s dúchadlom resp. z kombinovaného odvlhčovača sa cez hadicovú sústavu vháňa do konštrukcie suchý teplý vzduch.
Aby sa odvlhčený vzduch dostal do izolačnej vrstvy efektívnym spôsobom, sa – podľa druhu hornej vrstvy – používajú rôzne druhy vzduchových dýz. V spodnej konštrukcii sa odvlhčený teplý vzduch nasýti vlhkosťou z izolačného materiálu a uniká cez okrajové škáry alebo iné výstupné otvory do od vonkajšieho vzduchu oddeleného priestoru. Pomocou kondenzačných alebo adsorpčných vysúšačov, ktoré sa nachádzajú v priestore, sa vlhký vzduch odvlhčí a následne opäť fúka do spodnej konštrukcie resp. do izolačných vrstiev. Vďaka tejto špeciálnej cirkulácii sa dosiahne odvlhčenie až po stav rovnovážnosti vlhkosti, ktorý je špecificky pre daný materiál.
Vo väčšine prípadov odvlhčovania sa pred kompresor s postranným kanálom resp. turbínu predradí adsorpčný odvlhčovač. Tým je umožnené, že sa do priestoru izolačnej vrstvy vháňa extrémne suchý vzduch (až do 5 % rel. vlhkosti). Pomocou adsorpčných odvlhčovačov je možné rýchlejšie a efektívnejšie odvlhčenie pri o niečo vyššej spotrebe energie.
Vo všeobecnosti je možné bez poškodenia vysušiť všetky izolačné materiály.
Zavesené stropy, drevené podlahy, trámové stropy a dvojplášťové murivá sú na preplachovanie suchým vzduchom mimoriadne vhodné.
Všetky drevené časti je potrebné ochrániť pred nadmerným odvlhčením, drevené hudobné nástroje je potrebné z oblasti odvlhčovania odstrániť! Optimálny stupeň účinnosti odvlhčovačov leží spravidla medzi 25 – 30 °C a 80% relatívnej vlhkosti vzduchu. Odvlhčovacie zariadenie by malo zostať v nepretržitej prevádzke, okná a dvere musia zostať zatvorené!
Výhody:
- zachovanie poteru, izolácie, podlahového kúrenia
- podlahové krytiny zostanú do väčšej miery nepoškodené
- pri aplikácii systému stenových koľajníc alebo pavúčieho systému zostanú podlahové krytiny v každom prípade zachované
Odvlhčovanie vzduchovým vankúšom
Odvlhčovanie vzduchovým vankúšom sa používa na odvlhčenie vlhkých povrchov. Pritom sa pred postihnutú plochu steny napne plastová fólia. Za fóliu sa fúka extrémne vopred odvlhčený vzduch.
Pomocou tohto „vzduchového vankúša“ možno odvlhčovanie nastaviť cielene a výhradne ohraničiť iba na mokré oblasti steny.
Pri starých a predovšetkým hrubých tehlových múroch sa odporúča obitie omietky, očistenie povrchu tehál drôtenými kefami a vyškriabanie škár muriva. Týmto opatrením sa plocha vyparovania zväčší až o 50 % a otvoria sa póry na povrchu stavebných materiálov. Tým možno úspešné odvlhčenie dosiahnuť v podstatne kratšom čase.
Preplachovanie suchým vzduchom – vákuová resp. podtlaková metóda
Pomocou tejto metódy prebieha „preplachovanie suchým vzduchom“ opačne. Tu je suchý vzduch v priestore vákuovou resp. podtlakovou metódou nasávaný cez podlahovú resp. stenovú konštrukciu a prefiltrovaný odovzdaný do priestoru. Odsávaný vlhký vzduch je v priestore upravovaný (odvlhčený) kondenzačnými alebo adsorpčnými odvlhčovačmi a je opäť k dispozícii pre nasatie do spodnej konštrukcie (okruh preplachovania suchým vzduchom).
Použitím mikrofiltrov a hepafiltrov sa z izolačnej vrstvy odsávaný vzduch zbavuje aerosólov ako sú napr. najjemnejšie vlákna z izolačných materiálov, výtrusy húb a plesní atď. Preto nie je vzduch v priestore zaťažený škodlivinami.
Zo spodnej konštrukcie odsávaný vlhký vzduch možno taktiež odviesť von do voľného priestoru alebo do iného priestoru. Pred odvedením do iného priestoru je potrebné vzduch príslušne odvlhčiť, aby v ňom nevznikli žiadne následné škody spôsobené kondenzačnou vlhkosťou.
Výhody vákuovej resp. podtlakovej metódy
- Veľmi efektívne odvlhčovanie, pretože sa nasávacou prevádzkou odsajú aj mikroskopicky malé kvapôčky vody (predovšetkým v počiatočnej fáze odvlhčovania).
- Odvlhčovanie bez emisií je zabezpečené použitím mikrofiltrov a/alebo hepafiltrov.
- Pretrváva pohodová klíma v priestore bez nárastu teploty.
- Ak sa prístroje a zariadenia vyskladnia do iného priestoru, nepretrváva žiadne obťažovanie h lukom a priestory možno počas odvlhčovania naďalej v plnej miere používať.
- Stavebný materiál je odvlhčovaný veľmi šetrným spôsobom.
- Vodu nie je možné „zatlačiť“ do oblastí, ktoré boli pred začatím opatrením ešte suché.
Preplachovanie suchým vzduchom – systém stenových koľajníc
Tento systém sa používa na úplné udržanie všetkých podlahových krytín. Vháňanie resp. odsávanie vzduchu je vykonávané výhradne iba cez stenovú koľajnicu v okrajovej škáre. Pri tomto systéme odvlhčovania nie je potrebné žiadne vŕtanie dier pre vháňacie a výfukové otvory a povrchové krytiny (parkety, koberec, kameň, dlažba, …) zostanú úplne zachované.
Spôsob funkcie systému stenových koľajníc:
Stenová koľajnica sa namontuje nad odkrytú okrajovú škáru. Suchý vzduch je vháňaný do spodnej konštrukcie a na protiľahlej strane sa opäť odsáva.
Preplachovanie suchým vzduchom – proces vháňania cez rohy
(Pre priestory s kobercovou podlahou.) Koberec sa v rohoch priestoru odlepí bez porušenia od poteru. Do poteru sa vykoná 50 mm jadrový vrt, do ktorého sa vloží špeciálny uzáver s hadicou. Cez hadicový systém sa odvlhčuje buď vákuovou metódou alebo metódou vháňania. Po ukončení odvlhčovania sa doplní skladba podlahy a uzatvorí jadrový vrt a opäť nalepí koberec. Tým je zaručené 100% zachovanie koberca.
Preplachovanie suchým vzduchom pomocou pavúčieho systému
Tento systém preplachovania suchým vzduchom sa používa predovšetkým vtedy, ak sa má udržať prevádzka v priestoroch s mokrou podlahovou konštrukciou. Umelé odvlhčovanie podlahovej konštrukcie sa za týmto účelom vykonáva z podlažia nachádzajúceho sa po priestorom, cez otvory vyvŕtané do masívneho stropu. Keďže sa zo statických a taktiež pracovno-technických dôvodov nemôžu do masívneho stropu vŕtať žiadne veľké otvory na vháňanie vzduchu, sa v tomto prípade vyvŕtajú menšie otvory (priemer 10 až 20 mm). Cez tieto vyvŕtané otvory sa zasúvajú plastové hadičky až po izolačné vrstvy podlahovej konštrukcie a pomocou flexibilných hadicových vedení pripájajú na odvlhčovače resp. jednotky s dúchadlom.
Výhody
- Podlahové krytiny bytu nachádzajúceho sa vyššie môžu zostať zachované!
- Keďže priestory, z ktorých sa odvlhčuje, nebudú obývané, možno v nich použiť veľmi efektívne prístroje a zariadenia.
Preplachovanie suchým vzduchom – proces krížovej škáry
Ako predtým uvedený pavúčí systém, využíva sa ale v prípade obloženia dlažbou alebo obkladačkami, ktoré sa nemajú zničiť. Do kríža medzi dlažbou alebo obkladačkami sa vyvŕtajú otvory (priemer 6 – 8 mm), cez ktoré sa vháňa teplý suchý vzduch. Výfukové otvory sú taktiež vytvorené v kríži medzi dlažbou alebo obkladačkami.
Po ukončená prác odvlhčovania je nevyhnutné venovať mimoriadnu pozornosť na absolútne vodotesné uzatvorenie vyvŕtaných otvorov.