Sanácia prebieha po okamžitých opatreniach a zväčša paralelne s nimi v nasledujúcich krokoch:
Príprava a plánovanie:
Poradenstvo a podpora pri styku s poisťovňami a ich odbornými znalcami podľa katastrofického plánu (pokiaľ bol vypracovaný).
- preskúmame na prípadné agresívne zvyšky po požiari (spoločne s odborným znalcom, ktorého poverila poisťovňa)
- vyjasnenie, či sa práce musia vykonávať prostredníctvom práce navyše a práce počas víkendov (poprípade aj prácou na zmeny)
- sanačný plán a odhad nákladov po odsúhlasení zo strany poškodeného, odborného znalca a platcov (pre budovu, pre obchodno-technické zariadenie a pre prerušenie prevádzky)
Sanačné práce na budove
- upratovacie a búracie práce, špeciálna likvidácia (napr. staré a použité chemikálie, oleje, …), protikorózna ochrana, …
- sprevádzajúce ochranné opatrenia na linkách a zariadeniach, ako sú zakrývacie práce, ochranné lešenia, inštalácia pretlakových a podtlakových zariadení, atď.
- lešenárske práce
- čistenie po požiari – dekontaminácia, neutralizácia podľa najrôznejších metód
- umelé odvlhčenie podlahových a stenových konštrukcií
- Wpráce uvedenia do pôvodného stavu prostredníctvom profesií ako sú murári, tesári, maliari, tapetári, podlahári, elektrikári, klampiari, pokrývači a mnohí ďalší
Sanačné práce na strojoch, linkách a zariadeniach
- sťahovanie strojov – v prípade potrebu budú z stroje, linky a zariadenia presťahované z nebezpečných oblastí
- sanačné práce na linkách a zariadeniach (vrátane elektrických a elektronických komponentov) hrubým a jemným čistením, dekontaminácia
- neutralizácia, demontáže a spätné montáže, odvlhčenie, protikorózna ochrana atď.
- Dokumentácia
- vyjasnenie poskytnutia záruky
- testy funkčnosti spolu s výrobcom linky, zariadenia resp. spolu so servisným technikom
- konečné prevzatie zo strany poškodeného
- odobratie vzoriek ako dôkaz sanácie
Čistenie po požiari je
viac ako odstránenie sadzí:
Keďže sa pri každej škode po požiari taktiež usádzajú agresívne a toxické zložky sadzí, je popri zodpovedajúcej „dôkladnosti“ pri neutralizácii a čistení podstatným parametrom aj časový faktor. Dokážu urobiť (orosenie kyselinou chlorovodíkovou) korozívne súčasti kovových povrchov za krátku dobu nepoužiteľnými. Základným predpokladom k tomu je dobrá logistika a správna technika práce.
V závislosti od intenzity usadenín, už uplynutej doby pôsobenia a pod zohľadnením štruktúry existujúcich povrchov, ako aj na základe podmienok okolia máme na výber množstvo sanačných postupov a procesov.
Podrobnosti nájdete tu.
Sanácia technických zariadení:
Na základe agresívnych usadenín splodín horenia sa sanácii zariadení a liniek musí venovať mimoriadna pozornosť. Samozrejme, že pri možnostiach ich sanácie existujú hranice. Veci, ktoré je možné sanovať: lakované alebo plastom povrchovo upravené plochy, holé železné a oceľové časti, elektrické a elektronické komponenty, kombinované strojové a výrobné centrá, ako aj káblové trasy a napájacie vedenia. Pri použití najnovších prístrojov, zariadení a materiálov možno taktiež sanovať aj riad a porcelán resp. sklo, ako aj pneumatiky a vzduchotechnické potrubia. Hliník a pozinkované povrchy si vyžadujú absolútnu pozornosť a často objasní možnosti úspechu až „skúšobná sanácia“.